İple Yüz Askılama

Güzellik

Online Randevu

Cildimiz nem kaybetmeye 20 li yaşlardan itibaren başlar. Kırışmaya, esnekliğini kaybetmeye, gevşemeye, sonra da derin doku katmanlarındaki diğer değişiklerin de etkisiyle sarkmaya başlar.Yerçekiminin etkisiyle ve hücre yaşlanmasıyla yüzümüzde  yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yüz ovali bozulur ‘V’ şekli ters dönerek, yanakların aşağı düşer çene hattı bozulur, burundan ağız köşelerine uzanan çizgilerin derinleşir, göz altlarında, ön yüz ve hatta şakak bölgelerinde derin çökmeler oluşur. Bu olumsuz değişikliklerin iyileştirilmesinde kullanılan en güçlü araçlardan biri özel kılçıklı iplerle yapılan  ip askısı işlemleridir. Bu özel iplerle yapılan işlemler ameliyatsız bir yüz germe uygulamasıdır.

 

Fransız İp Askı Yüz Germe

İp askı yüz germe işleminde ipler lift (kaldırma) etkisi istenen bölgelere gerekli fiksasyon (sabitleme) sağlanarak uygulanır ve doku bu iplerin çevresindeki kılçıklara asılı kalarak istediğimiz askı ve germe  sağlanır. İpler aynı zamanda ciltte kolajen sentezini de uyararak cilde ekstra bir nem ve gerginlik kazandırarak zaman içinde cildin gençleşmesini sağlar. Bu da uzun vadede daha genç görünüme sahip diri bir cilt anlamına gelmektedir.

Fransız İp askı yüz germe işleminde sağlanan asma ve germe etkisi PDO ipler için ortalama 1 yıl, P(LA/CL) ipler için 2-4 yıl, bilinmekle birlikte bu süreler cildin kalitesi, kalınlığı, işlem sonrası danışanların gerekli kurallara dikkat etmesi vb. pek çok faktörden etkilenir.

Farklı ip uygulama teknikleri mevcuttur. İki ucunda iğne ya da kanül bulunan ve tam ortasından şakak fasyanın (bağ doku) yüzeysel tabakası altına asılan askı tekniği ile yapılabilir. “Fransız Askı” olarak da bilinen, iplerin bir ucunun yanak ve çene hattına diğer ucunun da kafa derisi altına fikse edilmesi şeklinde  bir uygulama tekniği de vardır.

 

İp Kullanılarak Yapılan Diğer işlemler;

 • Yarım Askı ,
 • Kaş Kaldırma,
 • Badem Göz

 

Kulak önünden kanüller vasıtasıyla yerleştirilen yarım askı denilen ipler yüz ovalini düzeltip  sarkmaları toparlayacaktır.

Bu yöntem tek başına uygulanabildiği gibi ihtiyaca göre Fransız askı yöntemi ile de kombine edilebilir.  

İp askı uygulaması yaşlanmaya bağlı sarkmaları ve yüz ovalini toparladığı gibi aynı zamanda yüzünde değişiklikler isteyen daha genç hastalar için de pratik bir uygulamadır. Örneğin genç hanımlarda popüler olan kaş kaldırma, fox-eyes, cat eyes, badem göz, ponytail effect gibi isimler verilen yine ameliyatsız burun ucu kaldırma, gıdı giderilmesi gibi işlemler de bu iplerle uygulanan işlemlerdir. Özet olarak şu amaçlarla ip askı kullanılabilir:

 • Yüz ovalinin geri kazandırılması
 • Sarkan yanak bölgesinin olması gereken yere çekilmesi (lifting)
 • Fox eyes, cat eyes, badem göz, ponytail görünümünün sağlanması
 • Burun ucunun kaldırılması
 • Çene altı yağ birikimlerinin (gıdı) oluşturduğu sarkmaların düzeltilmesi

Alanında deneyimli doktorlar tarafından

İp askı cerrahi bir prosedür olmadığından işlem sonrasında yara izi bırakma gibi bir risk yaratmaz. Direkt olarak gündelik yaşama devam etmek mümkündür. Bu durumda özellikle zamanı az olanlar  için “ İp Askı” oldukça avantajlı bir güzellik uygulamasıdır.

Örümcek Ağı Estetiği ile İp Askı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İp askı yüz germe işlemi çoğu zaman örümcek ağı estetiği ile karıştırılmaktadır. Bu iki farklı işlem farklı amaçlarla yapılır.

Örümcek ağı estetiğinin amacı, deri altına yerleştirilen iplerinin ilgili alanda kolajen sentezini  arttırmasını sağlamasıdır. Bu yöntemin etkilerini görmek kimi zaman aylar alabbilmektedir. Fiziksel bir etkiden çok biyokimyasal bir etki gösteren  örümcek ağı cildin organik yollarla iyileştirilmesini sağlar. .

İp askı,iki farklı avantaj sağlar

 1. Deri altında kolajen ve yararlı proteinlerin yapımını arttırarak cildin beslenmesi ve gençleşmesi
 2. Cildin ip askıdan hemen fark edilen yukarıya doğru çekilmiş,  dik ve estetik görünmesi

İp Askı Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 1. İp askı ortalama 45-60 dakika içerisinde tamamlanan bir tedavidir. Dolayısıyla gün içerisinde herhangi bir zamanda yapılabilir
 2. Bu işlem ağrı ya da acı duymanıza sebep olmaz. Lokal anestezi uygulanır.
 3. İp askı uygulamasında genel anesteziye ihtiyaç yoktur. İşlemden sonra hasta  normal yaşamına devam edebilir. Ayrıca genel anestezinin uygulanamayacağı hastalar da kolaylıkla ip askı tedavisini tercih edebilirler.

İp Askı Tedavisinin Etkilerini Ne Zaman Görebilirim?

İp askı tedavisinin, uygulamadan hemen sonra etkisi fiziksel olarak görülebilir. Çünkü yalnızca kolajen üretiminin artırılması gibi kimyasal bir iyileştirme değil, fiziksel bir ‘’lifting’’ işlemi söz konusudur.

İp Askı Yüz Germe Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle uygulamadan hemen sonra;

 1. Belli bir süre yüz üstü uyumamak
 2. Yüz yıkama işlemi yaparken yukarıdan aşağıya doğru yüzü sıvazlamak
 3. Büyük lokmalarla bir şeyler yememek ya da büyük mimiklerle gülmemek
 4. Kısa zaman içinde cilt bakımı radyo frekans gibi ısıl işlemler yaptırmamak
 5. Yakın zamanda saç ve dip boyası yaptırmamak
 6. Cildin dinlenmesi için birkaç gün boyunca kimyasal ürün kullanmamak
 7. Yüzünüze mümkün olduğunca sert hareketlerle dokunmamak, dokunulmamasına izin vermemek