Selenyum

IV Therapy

Online Randevu

Selenyum

Selenyum temel bir mikro besin olmasına rağmen, pek çoğu onu duymamış veya vücut için ne kadar önemli olduğunun farkında değildir. Sonuç olarak, dünya genelinde tahmini olarak 0,5 ila 1 milyar insan bir eksiklikten muzdariptir.
Güçlü bir antioksidan olan selenyum, bağışıklık sisteminin etkin çalışması için gereklidir; bu nedenle, yetersiz seviyeler bir bireyin hasta olma olasılığını artırabilir. Ayrıca DNA sentezine yardımcı olur ve sağlıklı bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olur.

Selenyum Nedir?

Selenyum, toprakta doğal olarak bulunan bir eser mineraldir. Suda ve bazı yiyeceklerde de bulunur. Vücudun diğer temel vitamin ve minerallerden daha azına ihtiyaç duyduğu için mikro besin olarak adlandırılır.vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye ek olarak, selenyumun “metabolik süreçleri, üremeyi, DNA sentezini ve tiroid fonksiyonunu” kolaylaştırır.

Olası Sağlık Faydaları

Selenyum, birçok faydasının yanı sıra, kansere neden olabilecek hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Bu antioksidan özellikler, kişi yaşlandıkça bilişsel düşüş riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.Bazı araştırmalar selenyumun aşağıdakiler için de yararlı olduğunu bulmuştur: özellikle kadınlarda tiroid fonksiyonunun korunması; HIV’in AIDS’e ilerlemesini önlemek; düşük yapma riskini azaltmak; ve astım semptomlarını hafifletir.