Fonksiyonel Beslenme

Kişiye Özel Beslenme

Online Randevu

Fonksiyonel Beslenme Nedir?

Fonksiyonel tıp yaklaşımında hastalıklara neden olan kök sebeplere inmek amaçlanır.
Sağlıklı yaşam tarzı, detoksifikasyon sistemlerin desteklenmesi, hasarlı bağırsak duvarının, mikrobiyatanın onarılması ve çevresel toksinlere maruziyetin azaltılması hedeflenir ve kişinin beslenme planı bu hedefler ışığında düzenlenir.
Fonksiyonel tıpta kişi bütünsel olarak incelenir ve kişinin otoimmün hastalık durumu, toksik yüklere maruziyeti , besin duyarlılıkları, alerjileri, kazein, gluten, laktozun vücuttaki etki mekanizması gibi faktörler değerlendirilir.
Bu değerlendirme sonucu kişinin yaşam tarzına uygun Eliminasyon diyetleri, Mitokondriyal beslenme, Aralıklı açlık, Ketojenik diyet, düşük FODMAP diyeti, Candida diyeti gibi çeşitli tedaviye yönelik beslenme yaklaşımları uygulanır.

Fonksiyonel Beslenme, sağlık ve iyileşmeye yönelik kişiselleştirilmiş bir yaklaşımı benimser Besinlerin vücudumuzda nasıl “işlediğine” odaklanır. Yiyecekler bilgidir ve vücudunuzu iyileştirmeye, hastalıkları önlemeye ve optimal sağlığa ulaşmaya yardımcı olmak için tıbbi olabilir.
Optimum sağlık için yemek yemenin ve yaşamanın en iyi yolları hakkında sonsuz teori var. Hangisi sizin için en iyisi?
İşlevsel bir beslenme uzmanı, aşağıdakilerin tümünü onurlandıran kişiselleştirilmiş bir yaklaşım tasarlamak için sizinle birlikte çalışır:

 • Çevre: Mevcut diyetiniz, size sunulan yiyeceklerin kalitesi, fiziksel egzersiz düzeyi, hava ve su kalitesi ve herhangi bir toksine maruz kalma durumu.
 • Zihin-Beden Öğeleri: Psikolojik, ruhsal ve sosyal faktörlerin tümü sağlığınız üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Sağlığınız, yalnızca izole bir dizi semptom olarak değil, sizin bağlamında bütün bir insan olarak görülür.
 • Genetik Yapı: Genleriniz ve aile geçmişiniz sizi bazı hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilirken, DNA’nız yaşamınız için değişmez bir plan değildir. Gelişmekte olan araştırmalar, genlerinizin çevrenizin yanı sıra deneyimleriniz, tutumlarınız ve inançlarınızdan etkilenebileceğini göstermektedir. Genlerinizin etkinleştirilme ve ifade edilme şeklini değiştirebilirsiniz.

İyileştirme

Birçok semptom ve hastalığın kök nedeni dengesizlikleri içerir. Fonksiyonel beslenme, sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirebilecek bazı dengesizlikleri düzeltmenize yardımcı olabilir.
Mevcut sağlık sorunları yaşıyorsanız, işlevsel bir beslenme uzmanı, iyileştirme stratejilerini belirlemenize yardımcı olabilir…

 • Sindirim
 • Bağışıklık sistemi
 • Nasıl enerji üretiyorsunuz?
 • Vücudunuz atık ve toksinlerden nasıl kurtulur?
 • Hormonların ve nörotransmitterlerin düzenlenmesi
 • İnflamatuar yanıtlar
 • Yapısal bütünlük
 • Psikolojik denge
 • Önleme

  Eşsiz genetik yapınızı ve aile geçmişinizi takdir etmek, önemli bilgiler sağlar.
  Kendinizi güçlendirin ve vücudunuzun hastalıkları önlemek için temel besinleri aldığından emin olun

  Fonksiyonel Beslenme Yaklaşımı

  Fonksiyonel Tıp Ağacı, bu kavramları açıklamaya yardımcı olan bir görseldir. Yapraklar ve dallar semptomları ve teşhis edilen sağlık koşullarını temsil eder. İşlevsel bir yaklaşım, sistemlerin dengesiz olduğu ve kronik hastalık semptomlarına neden olduğu ağacın gövdesine daha derine iner. Bu bakış açısı, dengeyi yeniden sağlamak ve sağlığı optimize etmek için basit ama güçlü yaşam tarzı stratejilerine dayanan bir sağlıklı beslenme planı tasarlamanızı sağlar.
  “Yemek kaloriden çok daha fazlasıdır. Her lokma, esenlik için bilgi sağlar.”