Saç Ekimi

Fue Tekniği ile Saç Ekimi

Saç Ekiminde FUE Tekniği, hastanın kıl köklerinin yoğun olduğu bölgelerden seyrek olan bölgelere teker teker aktarılması işlemidir. Dokular hassas bir araçla çıkartılarak alıcı bölgelere yerleştirilir. Çizgi şeklinde yaralar ve dikiş izleri meydana gelmez bu sayede donör bölgesi birkaç gün içinde ayırt edilemez hale gelir.

Cerrahi bıçaklar kullanılmadan gerçekleştirilen bu teknik saç köklerinin özel bir iğneyle çıkarılması yöntemine dayanır. Kıl köklerinin blok halinde değil de tek tek alınması doku hasarını eski yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar düşürmüştür.

Bundan dolayı saç ekiminde tavsiye edilen öncelikli yöntemdir. Bu yöntem ayrıca hastalar tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Hastalar bu yöntem sonrası yeni saçlarından oldukça memnun kalmaktadır.

Greft adı verilen ve iki ya da üç saç kökü ile birlikte az miktarda deri dokusu da içeren yapıların, hassas bir aletle kafa derisinden çıkartılarak, seyrek olan alıcı bölgelere yerleştirilir. Bundan dolayı Saç Ekiminde tavsiye edilen öncelikli yöntemdir.

Saç Ekimi Nerede Yapılmalıdır?

Saç ektirme operasyonları, teknolojinin ilerlemesiyle hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir hale gelmiştir. Saç ektirmeye  karar vermeden önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri seçilen saç ektirme merkezinin kalitesi ve güvenirliğidir.

Saç ektirme operasyonunda pek çok neden alınan kararı etkileyebilir. Saç ekimi  kişilerin yaptırmak isteyip de tereddüt ettikleri bir operasyon türüdür. Alınan kararın doğru olmasını sağlayan en büyük etken seçilen saç ektirme merkezinin doğru seçilmesidir.

Greft Hesaplama

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin karşısına her yerde çıkan terimlerden biri greft’tir. Saç ekimi greft hesaplama saç ekimi işleminin doğru yapılabilmesi için gerekli olan önemli bir unsurdur.

Greft saç kökü demek değildir. Saç kökleri ile birlikte az miktarda deri parçasının da bulunduğu alanın adıdır. Bir greftte yaklaşık olarak 2-3 adet saç teli vardır. Örnek vermek gerekirse, 2000 greft, 4000-6000 saç kökü anlamına gelir.

Saç ekiminden önce greft hesaplaması uzman doktorlar tarafından yapılarak kişinin kaç grefte ihtiyacı olduğu belirlenir ve saç çizgisi çizilir. Daha sonra başın arkasında, iki kulak arasında bulunan donör bölgeden bu miktarı karşılayacak greft alımı yapılır ve kel bölgelere transferi gerçekleştirilir.

Greft hesaplamasının doğru yapılması bir takım etkenlere bağlıdır. Bunların başında greft alımı yapılacak bölgedeki greft miktarı donör bölgenizin yeterliliğine bağlı olması gelir. İyi bir saç ekimi için donör bölgede yeteri kadar saç bulunması gerekir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Öneriler

Doktorunuzun öncesinde ve sonrasında vereceği talimatlara tam olarak uyarsanız, hiçbir sorun yaşamadan bu süreci atlatabilirsiniz. Bu talimatlar yeme, içme, sigara, belirli vitaminlerin ve ilaçların kullanılmaması ya da kullanım tarzına ilişkin olabilir. Bu talimatlara dikkatle uyulması doktorunuzun operasyonu çok daha kolay gerçekleştirmesini sağlar.

Eğer sigara kullanıyorsanız, ameliyattan bir iki hafta önce sigaranın bırakılması çok önemlidir. Sigara, ciltteki kan akışını engelleyebilir, bu da yaraların iyileşme sürecini çok etkiler.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Öneriler ve Uyulması Gerekenler

Kuvvet gerektiren spor aktiviteleri, saç derisine giden kan akışını hızlandırır. Kesiklerin kanamasına neden olabileceği için kuvvet gerektiren egzersizlerden ve temas gerektiren sporlardan en az üç hafta süreyle uzak durmanız önerilebilir.

İşlem yapılan alanların doğru bir şekilde iyileştiğinden emin olmak için, doktorunuz ameliyatın ardından sonraki günlerde sizi birkaç muayene etmek isteyebilir. Bu muayenelerde doktorunuzun size vereceği önerilere tam olarak uymanız çok önemlidir.