Detoksifikasyon (Detoks) Ve Şelasyon

Yaşamın bir parçası olan yaşlanma sürecini yavaşlatmak, geciktirmek hatta bazen de tersine çevirebilmek “anti aging” tıbbıdır. Hücre fonksiyonuna zarar veren etmenlere karşı alınan önlemlerin tümünü kapsar. Bu bir yaşam biçimidir. Yaşlanmayla gelen olumsuz etkiler ve hastalıkları azaltmak için alınacak tedbirleri içerir. Anti aging tedavi şekilleri yaş ve stresle ilişkili olumsuzlukların azaltılması ve düzeltilmesini hedefleyen uygulamaları kapsar. Detoksifikasyon ve şelasyon bunlardan biridir.

 

Detoksifikasyon (detoks, arınma), bedenin kendisine zararlı toksinlerden kurtulmasıdır. Özellikle tamamlayıcı tıpta önemli yer teşkil eder. Tamamlayıcı tıpta detoks denildiği zaman metobolik değişimler sonucu ortaya çıkan artık maddelerden temizlenme anlaşılır. Bu temizlenme kişiye özel olarak planlanmalı ve kişinin hangi tür detoks programına gereksinimi olduğu çok iyi belirlenmelidir.

 

Şelasyon , bir detoksifikasyon yöntemidir. Şelasyon tedavisi vücutta biriken toksik mineral ve metallerin atılması amacıyla yapılır.  Bu amaçla şelatör maddeler kullanılır. Kurşun, arsenik, kadmiyum, uranyum, plutonyum, civa, alümünyum, bakır, florit  gibi ağır metalleri ve diğer maddeleri kuvvetle bağlayarak sistemden uzaklaştırılması esasına dayanır. MS, kas hastalıkları, sedef, artrit, troit hastalıkları gibi ottoimmum (bağışıklık sistemi bozukluğuna bağlı) hastalıklarda kullanıldığı gibi alzehimer, hafıza bozuklukları, otizm, seksiüel impotans, kronik lyme hastalığı gibi durumlarda tedaviye destek amaçlı kullanılır.