Kuru İğne

Ağrı Tedavisi

Online Randevu

Kuru iğneleme adı verilen bir tedaviyi duymuş ve bunun tam olarak ne olduğunu veya sizin için doğru olan bir şey olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz.

Prosedürün adı kulağa ürkütücü gelse de, kuru iğneleme güvenlidir, minimal düzeyde rahatsızlık verir ve belirli kas-iskelet sistemi sunumları olan hastalar için genellikle etkili bir tekniktir. Kuru iğneleme, prosedürde sertifikalı, yetenekli, eğitimli kişiler tarafından gerçekleştirilen bir tedavidir. İnce bir monofilament iğne cilde nüfuz eder ve sinir-kas-iskelet ağrısı ve hareket bozukluklarının tedavisi için altta yatan kas tetik noktalarını tedavi eder.

Peki, tetik nokta nedir? Tetik nokta, işlevi bozabilen, hareket açıklığını kısıtlayabilen, ağrıya neden olabilen veya yerel hassasiyete neden olabilen bir kas lifindeki yerel bir kontraktür veya sıkı banttır. Fonksiyonel olmayan bir kas veya tetik noktasına kuru iğneleme uygulandığında, bantlanma veya gerginliği azaltabilir, kan akışını artırabilir ve lokal ve yansıyan ağrıyı azaltabilir.

Kuru iğnelemenin akupunktur ile aynı olmadığını not etmek önemlidir. Benzer araçlar kullanır, ancak benzerliklerin bittiği yer burasıdır. Kuru iğneleme, farklı eğitimlere sahip farklı uygulayıcılar tarafından gerçekleştirilir. Akupunktur Doğu tıbbına dayanırken, kuru iğneleme Batı tıbbında ve ağrı paternlerinin, duruşun, hareket bozukluklarının, fonksiyon ve ortopedik testlerin değerlendirilmesine dayanmaktadır.

Kuru iğneleme kas dokusunu tedavi eder ve amacı ağrıyı azaltmak, tetik noktalarını etkisiz hale getirmek ve işlevi eski haline getirmektir. Nadiren bağımsız bir prosedürdür. Aksine, genellikle diğer geleneksel fizik tedavi müdahalelerini tedaviye dahil eden daha geniş bir fizik tedavi yaklaşımının bir parçasıdır.

Kuru iğneleme, omuz, boyun, topuk, kalça ve sırt ağrısı gibi çok çeşitli kas-iskelet sistemi sorunları için kullanılabilir. Araştırmalar kuru iğnelemenin ağrıyı tedavi etmek ve yönetmek için güvenli ve etkili bir yaklaşım olduğunu göstermiştir.