Alüminyum zehirlenmesi

Alüminyum zehirlenmesi

Alüminyum zehirlenmesi

Çoğumuz için alüminyum folyo, hayatımız boyunca bir mutfakta saklama malzemesi olmuştur. Ancak bu metal göründüğü kadar zararsız olmayabilir.

Aslında, folyodan deodoranta kadar her şeyde bulunan alüminyum, bazı ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir. Alüminyumun vücudunuza tam olarak ne yaptığını,bu sinsi elementin nerede saklanabileceğini ve en önemlisi – kendinizi onun toksik etkilerinden nasıl koruyabileceğinizi anlatmaya çalışalım.

Alüminyum Nedir?

Alüminyum, doğada toprak, mineral bileşikler de  bol miktarda bulunan gümüşi beyaz bir metaldir. Aslında alüminyum, gezegendeki en yaygın üçüncü elementtir ve dünya kütlesinin yaklaşık %8’ini oluşturur. Alüminyum doğal olarak bol miktarda bulunurken, doğada asla saf alüminyum bulamazsınız.

Bunun nedeni, alüminyumun oldukça reaktif olmasıdır – bu, alüminyumun kendi başına kolayca kimyasal reaksiyonlara girdiği ve kararlı ve içerik olması için diğer elementlerle birleşmesi gerektiği anlamına gelir. Alüminyum genellikle oksijen, flor ve silikon gibi diğer elementlerle birleşir. Ancak modern teknoloji sayesinde, sayısız üründe  endüstride kullanılmak üzere alüminyumu izole edebiliyoruz.

Alüminyum oldukça faydalı olsa da, bu oldukça reaktif bileşiğin sağlığımız üzerinde pek de yararlı olmayan yan etkileri olabilir.

Alüminyumun İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri

Alüminyumun insan vücudunda hiçbir işlevi yoktur. Maruz kalma, dokulardakin seviyenin yavaşça yükselmesine  ve vücutta  hasara yol açacak. birikime yol açabilir.

Alüminyum toksisitesi, bu elementin hücresel düzeyde çok zararlı olabileceği anlamına gelir  Alüminyum vücudunuzda birikmeye başladığında:

 • Enflamasyonu ve oksidatif stresi tetikleyerek hücre hasarına neden olur
 • Bağışıklık hücrelerini fonksiyonunu bozarak  immünosupresyona neden olur
 • Hayati proteinlerin ve enzimlerin sentezini, oluşumunu ve etkisini bozar.
 • Glikoliz ve Kreb döngüsü gibi kritik hücresel işlevleri bozar
 • Meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını ve göçünü teşvik eder
 • Doğum kusurlarına neden olabilen teratojenezi indükler
 • Temel minerallerin emilimini ve metabolizmasını engeller.
 • Hücre zarı geçirgenliğini ve reseptör fonksiyonunu bozar
 • Aşağıdakileri içeren hormon dengesizliklerine neden olur: paratiroid hormonu, testosteron, estradiol, norepinefrin, kortizol, tiroid hormonu ve insülin
 • Kıkırdak ve kemik oluşumunu engeller

Hücresel düzeyde bu kadar kapsamlı ve zararlı eylemlerle, kronik alüminyum zehirlenmesinin bazı ciddi semptomlar ve sağlık koşullarıyla bağlantılı olması şaşırtıcı değildir. Bunlardan bazılarına bir göz atalım.

Alüminyum Zehirlenmesi Belirtileri ve Maruziyetin Getirdiği Riskler

Alüminyuma kronik olarak maruz kalmak sağlığınızı yavaş yavaş bozabilir. Riskleri şunları içerir:

Pulmoner(solunum sistemi) etkiler: Alüminyum maruziyeti – özellikle inhalasyon – pnömoni, pulmoner fibroz ve astım gibi durumlarla ilişkilendirilmiştir.

Kardiyak (kalp ve damar sistemi)etkiler: Alüminyum, doğuştan kalp kusurları, iltihaplanma ve miyokard (kalp kası)işlev bozukluğunun yanı sıra kardiyovasküler trombozla(kanın pıhtılaşıp tıkaması) lişkilendirilmiştir. Alüminyum ayrıca kırmızı kan hücrelerinin işlevini engelleyebilir – yeni hücrelerin oluşumunu engelleyerek ve kansızlığa neden olabilir.

Gastrointestinal (sindirim sistemi) etkiler: Alüminyum, bağırsak geçirgenliğini artırırken bağırsak mikrobiyotanıza müdahale eder – bağırsak bariyeri işlevini bozar ve sindirim ile emilimi azaltır. Bu ayrıca, bağırsak iltihabını teşvik eden ve iltihaplı bağırsak hastalıklarına, Crohn hastalığına ve ülseratif kolite yol açan bir bağışıklık cevabını tetikleyebilir.

Nörolojik etkiler: Beyin ve sinir sistemi dokularında alüminyum birikmesi, oksidatif stresi ve amiloid birikimini teşvik eder ve bu da nörodejenerasyon, nöronal nekroz ve disnörojeneze yol açabilir. Alüminyum, Alzheimer, ensefalopati, Parkinson hastalığı, demans, amyotrofik lateral skleroz (ALS), multipl skleroz (MS) ve otizm gibi nörodejeneratif hastalıklarla ilişkilendirilmiştir.

Kas-iskelet sistemi etkileri: Nörodejeneratif koşullar, kaslara giden sinir beslemesini etkileyerek kasların denervasyon atrofisine uğramasına ve işlevsiz hale gelmesine neden olur. Alüminyum ayrıca, osteoporoz, osteomalazi, raşitizm, ekzostoz, osteodistrofi ve osteitis fibroza gibi kemik hastalıklarına yol açabilen mineral alımını ve hücresel çoğalmayı bozar.

Üreme etkileri: Alüminyum doğurganlığı bozabilir ve düşük doğum ağırlığı ve kalp kusurları gibi fetal komplikasyon riskini artırabilir.

Böbrek ve karaciğer etkileri: Alüminyum birikimi böbreklerinizde ve karaciğerinizde doku dejenerasyonuna ve nekrozuna ve ilişkili biyokimyasal dengesizliklere (yüksek kan şekeri, kolesterol, trigliseritler vb.) yol açan oksidatif hasara neden olabilir.

Göğüs etkileri: Alüminyumun, bir metaloöstrojen veya östrojeni taklit eden bir bileşik gibi davranarak meme kanseri riskini artırdığı bulunmuştur. Bu, meme epitel hücrelerinin biyolojik özelliklerini olumsuz yönde etkileyebilir ve kanserli hücrelerin oluşumuna yol açabilir.

Böyle bir listeyle, muhtemelen bu korkutucu yan etkileri tetikleyecek kadar yüksek veya yeterince sık alüminyum seviyelerine nasıl maruz kalabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. En yaygın maruz kalma yollarından bazılarına bir göz atalım.

Teneke, Tava ve Folyolardan Alüminyum Zehirlenmesi

Alüminyum doğada bol miktarda bulunduğundan ve birçok günlük üründe yoğun olarak kullanıldığından, muhtemelen her gün bir miktar alüminyuma maruz kalıyorsunuz.

Alüminyum gıdalarımızda, suyumuzda, havamızda ve toprağımızda bulunur. Ve belirli alanlarda yaşamak veya belirli mesleklerde çalışmak – örneğin tehlikeli bir atık sahasının yakınında yaşamak veya madencilik veya metal işleme endüstrisinde çalışmak gibi – sizin yüksek miktarda aüminyuma maruz kalmanıza neden olabilir.

Ama gerçek şu ki, çoğumuz alüminyumla çok daha küçük miktarda ama çok daha sık temas ediyoruz. Alüminyum, yediğimiz yiyecekleri saklamak ve pişirmek için kullandığımız birçok malzemede kullanılan birincil bileşendir. Alüminyumun gıdalarımıza dahil edildiği tüm yolları listelersek  sonuç şöyle olur

 • konserve yiyecekler
 • Pişirme tavaları ve tabaklar
 • Aliminyum folyo
 • Pişirme ve yemek gereçleri

Alüminyum, gıda söz konusu olduğunda hemen hemen her yerdedir. Ancak büyük miktarlarda alüminyumla karşılaşabileceğiniz tek yer burası değil.

Kabartma Tozu ve Deodorant Alüminyum İçerebilir

Alüminyuma sinsice maruz kalabiliriz çünkü muhtemelen aklınıza bile gelmeyecek ürünlerde bol miktarda bulunur. Örneğin, alüminyum sıklıkla şu tür şeylerde kullanılır:4,5

Kozmetikler: Alüminyum genellikle deodorant, diş macunu, losyonlar ve kremler gibi cildiniz tarafından kolayca emilen ürünlerde bulunur.

Gıda: Kabartma tozu, un, topaklanma önleyici maddeler ve renklendirici maddeler gibi ürünlere alüminyum eklenebilir. Aslında, ABD’deki ortalama bir yetişkinin her gün yemeklerinde 7-9 mg alüminyum aldığı tahmin ediliyor!

İlaçlar: Alüminyum, antasitler ve aspirin gibi ilaçlarda kullanılır. Hatta aşılarda bir bileşen olarak kullanıl
Ancak iyi haber şu ki, alüminyuma maruz kalmaktan asla tamamen kaçınamayacak olsak da, kendinizi bu potansiyel olarak toksik elementten korumanın bazı basit ve etkili yollarıda mevcuttur.

Vücuttaki Alüminyum Seviyeleri Nasıl Düşürülür?

Vücudumuz günlük olarak bir dizi toksik bileşiği temizlikten gećirip atmak için iyi donanımlıdır – alüminyum dahil. Sorun, doğal detoksifikasyon yollarımızı aşırı yüklediğimizde ortaya çıkar – alında bu yolları tıkıyoruz ve bu toksinlerin birikmesine izin veriyoruz.

Bu nedenle, kendinizi kronik alüminyum zehirlenmesinden korurken, vücudunuzun uygun şekilde detoks yapma yeteneğini geliştirmeli aynı zamanda gelen toksinlerin sayısını azaltmaya  yardımcı olan bütüncül yaklaşım şarttır. İşte tavsiyem:

Suyunuzu filtreleyin: Alüminyum ve diğer toksik bileşiklerin tüketimini azaltmak söz konusu olduğunda, yüksek kaliteli bir su sistemine yatırım yapmak çok önemlidir. İyonize su bu konuda idealdir.

Taze işlememiş  gıdalar tüketin : İşlenmiş gıdaların yüksek seviyelerde alüminyum ve diğer toksinleri içerme olasılığı yüksektir. Öğünlerinizin çoğunu taze ürünler, yüksek kaliteli proteinler ve sağlıklı yağlardan oluşturun.

Alüminyum içermeyen ürünler arayın: Ürünler satın aldığınızda alüminyum içermeyen kabartma tozu gibi şeyler alın

Alüminyum içermeyen pişirme kapları ve kaplar kullanın: Alüminyum içermeyen kaplar ve pişirme kapları alın.

Kullandığınız ürünlere dikkat edin: Deodoranttaki alüminyum ve diğer ürünler cildiniz tarafından kolayca emilir ve genellikle günlük olarak kullanıldığından alüminyum seviyelerine önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Alüminyum içermeyen deodorant ve güzellik ürünlerini tercih edin

Genel toksik yükünüzü en aza indirin: EMF’ler(elektromanyetik alanlar ), iç mekan hava kirliliği ve diğer zararlı bileşikler gibi şeylere maruz kalmanızı azaltmak, vücudunuzu kaçınılmaz maruziyetlerle başa çıkmak için daha donanımlı hale getirecektir.

Doğal detoksifikasyon yollarınızı geliştirin: İnfrared ozon saunalar,iyonize ayak banyoları  ve metal bağlayıcılar  gibi şeyleri dahil ederek detoks yeteneğinizi artırın.

Bu basit adımları takip ederek  sizi aşırı alüminyumun zararlı etkilerinden korumada uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Her yerde alüminyum gibi zararlı toksinlerin gizlendiği düşüncesi korkutucu bir fikir  Evet, alüminyum toksisitesi  gerçek ve  zamanla  ciddi sonuçları olabilir
Ancak iyi haber şu ki, günlük olarak yaptığınız seçimlerle bu zararın önüne geçebiliriz.

Referanslar:

What is aluminium (aluminiumleader.com)

Aluminium toxicosis: a review of toxic actions and effects (nih.gov)

The Health Effects of Aluminum Exposure (nih.gov)

Public Health Statement for Aluminum (cdc.gov)

Human exposure to aluminium – Environmental Science: Processes & Impacts (RSC Publishing) DOI:10.1039/C3EM00374D

Sorry, the comment form is closed at this time.